השלכות מס לתושב ישראל המחזיק ב-LLC

מעודכן 2020

ישראלים רבים מבצעים פעילות בארצות הברית באמצעות החזקה בתאגיד מסוג LLC. בשנת 2004 פרסם מס הכנסה בישראל חוזר מקצועי לגבי השלכות המס בצורת פעילות זו, בעקבות הרפורמה במס. חוזר מקצועי זה תקף גם כיום.

לפי דיני המס בארה"ב, ברירת המחדל הקיימת ל- LLC היא התייחסות כאל גוף "שקוף" לצורכי מס, דהיינו הכנסתו נחשבת כהכנסת המחזיקים בו (בדומה לשותפות).

כיוון שאין התייחסות מיוחדת בחוקי המס בישראל, אזי משפטית בישראל ה- LLC נחשב כחברה רגילה, אשר הכנסותיה והפסדיה אינם משויכים למחזיקים בו. כלומר באופן משפטי נוצר מצב בו היחיד הישראלי שילם מס בארה"ב על הכנסות ה- LLC, כאשר ישראל אינה מייחסת הכנסות אלו אליו. בנוסף ישראל תטיל מס על משיכת הרווח מ- LLC (כמו במשיכת דיבידנד) ולא תזכה בשל המס ששילם בארה"ב, כי כאמור המס שולם על הכנסות ה- LLC  שהוא משפטית גוף נפרד מהיחיד המחזיק בו, מבחינת החוק בישראל.

כאמור בחוזר המקצועי הנ"ל, מס הכנסה מאפשר פתרון לעניין הזיכוי ממס זר, באופן שבו תאפשר ישראל זיכוי בשל המס ששולם בחו"ל, ובתנאי שהמחזיק ב- LLC ידווח על ההכנסה בישראל באופן שוטף.

 אם ה- LLC בחר להיחשב כ"שקוף" בארה"ב אזי מס הכנסה בישראל מבחין בין שני מקרים:

  • כאשר השליטה והניהול על עסקי ה- LLC מופעלים בישראל, אזי התאגיד נחשב כתושב ישראל, ועליו לדווח באופן שוטף על הכנסותיו בישראל ולהתחייב במס חברות ישראלי רגיל. במקביל מס הכנסה יאפשר זיכוי שוטף בשל המס ששולם ע"י המחזיק ב- LLC כאילו שולם על ידי התאגיד עצמו. בעת חלוקת רווחים למחזיק ייראו בכך דיבידנד, החייב במס נוסף של 25% – 30% (תלוי בשיעור ההחזקה, ולעיתים בתוספת 3% "מס יסף").
  • כאשר השליטה והניהול על עסקי ה-LLC אינם מופעלים בישראל, אזי (לרוב) התאגיד נחשב כתושב חוץ. מס הכנסה יאפשר למחזיק הישראלי לדווח בישראל על הכנסת ה- LLC באופן אישי (יחיד – כהכנסה רגילה עד שיעור מס שולי מקסימלי). במקביל יינתן זיכוי בשל המס הזר ששולם ע"י המחזיק. כמו כן בעת חלוקת רווחים למחזיק לא ייראו בכך דיבידנד ולא יחול חיוב במס נוסף.

בעת מכירת ההחזקות ב- LLC (או בעת פירוק) יחושב מס רווח ההון בישראל תוך התייחסות לרווחים אשר כבר התחייבו במס בישראל כך שהם יופחתו מהתמורה שקיבל בעת המכירה.

 נדגיש בנוסף את הנקודות הבאות:

  • ההסדר המוצע יופעל רק אם הנישום ביקש להחיל עליו את ההסדר שנקבע לעיל, כבר בדוחות המוגשים לשנה הראשונה. לא ניתן יהיה לחזור מהבחירה בשנים הבאות.
  • ההסדר הנ"ל לא יאפשר מסלול חיוב במס בשיעור  של 15% בגין הכנסת שכירות מקרקעין בחו"ל, כיוון שמסלול שיעור מס מופחת זה אפשרי רק למקרקעין המוחזקים בחו"ל ישירות בידי יחיד.
  • כללי זיכוי מס ששולם בחו"ל כנגד המס בישראל הם מורכבים ביותר. האמור לעיל אינו בא לשנות את הכללים והמגבלות השונים הקבועים בחוק לעניין זיכוי ממס, אלא להוסיף את ההתייחסות הנדרשת לסוגיית ה-LLC.
  • בעניין ה-LLC קיימות השלכות מס נוספות ואפשרויות לתכנוני מס, למי שהיה תושב ישראל ונהייה תושב חוץ, ולהפך. לפיכך קיימת חשיבות רבה לקביעת המעמד של תושב ישראל, תושב חוץ, תושב חוזר או עולה חדש, לצורכי מס. אי הקפדה על תכנון נאות יגרור חשיפות מס כבדות עם השלכות ביטוח לאומי. מן הראוי שלא להשאיר זאת ליד המקרה אלא לבצע עבודת הכנה מדוקדקת.

 ישי עציון, רואה חשבון

ishay@etsion.com

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: