הקטנת החבות במס הכנסה בישראל עקב קיזוז הוצאות מחוץ לישראל

מעודכן 2020

על פי רוב קו ההגנה הראשון של ישראלי המבצע רילוקיישן לחו"ל, יהיה שהוא הפך ל"תושב חוץ" כבר מעת עזיבתו לישראל: כמי שאינו "תושב ישראל" הוא לא יתחייב במס בישראל על הכנסות מחוצה לה.

קו הגנה שני עשוי להיות ניכוי הוצאות בחו"ל שיקזזו ההכנסה מחו"ל שלכאורה חייבת במס גם בישראל. מס הכנסה מאפשר לקזז הוצאות מתוך הכנסה שהושגה בחו"ל והחייבת במס בישראל. ההוצאות הללו תקפות גם לגבי נסיעה ארוכת טווח מישראל לחו"ל ("רילוקיישן"). כלומר, קיימים מצבים בהם גם אם מס הכנסה יטען שהיחיד הוא "תושב ישראל", עדיין לא תקום חבות מס עקב ניכוי הוצאות שיקזזו ההכנסה מחו"ל (ובנוסף זיכוי על מס ששולם בחו"ל על אותה הכנסה). התנאים הבסיסיים לניכוי ההוצאות הן שמדובר בהוצאות ששולמו על ידי הנישום (ולא על ידי המעביד למשל) וכן בתנאי ש"הנסיעה לחו"ל והשהייה שם היו הכרחיים לייצור ההכנסה".

 להלן בתמצית ההוצאות וסכומיהן שמותרות בניכוי, לשהייה ארוכת טווח (מעל 90 ימים בחו"ל) (הסכומים בדולרים של ארה"ב ומעודכנים לשנת 2020):

1.  כרטיס טיסה: במחלקת תיירים – 100% ממחיר הכרטיס, בטיסה במחלקת עסקים או במחלקה ראשונה – 100% ממחיר כרטיס במחלקת עסקים באותה טיסה.

2. הוצאות לינה "עם קבלות" (לרבות לפי חוזה שכר דירה) – אך לא יותר מ-127 דולר ללינה.

3. הוצאות "אחרות" (הכוונה להוצאות אש"ל): אם נדרשו הוצאות בשל לינה – לא יותר מ-81 דולר ליום; אם לא נדרשו הוצאות בשל לינה (למשל כי לנו אצל חברים או משפחה) – לא יותר מ-136 דולר ליום.

4.  שכירת רכב בחו"ל – הוצאות השכירות בפועל אך לא יותר מ- 64 דולר ליום.

5. חינוך ילדים – (רק אם שהה הנישום בחו"ל תקופה רצופה העולה על 10 חדשים ובשל ילדיו שטרם מלאו להם 18 שנים), בסכום שלא יעלה על 725 דולר לחודש לכל ילד; מס הכנסה רשאי להתיר בניכוי הוצאות החינוך בסכום גבוה יותר, בהתחשב במקום המגורים ובתנאי הלימוד.

 במדינות הבאות ניתן לנכות 125% מסכומי הוצאות הלינה והאש"ל הנ"ל: אוסטרליה, אוסטריה, איטליה, איסלנד, אירלנד, אנגולה, בלגיה, בריטניה, גרמניה, דובאי, דנמרק, הולנד, הונג קונג, טיוואן, יוון, יפן, לוקסמבורג, נורווגיה, ספרד, עומאן, פינלנד, צרפת, קאטר, קוריאה, קמרון, קנדה, שבדיה, שוויץ (ארה"ב בולטת בהעדרה).

נוסיף כי ניתן לדרוש ניכוי הוצאות נוספות, לפי מידת "היצירתיות" של הנישום ומייצגו.

 אולם יחד עם האמור לעיל חשוב מאד לזכור כי גם אם אין חבות מס בישראל על הכנסה רגילה של יחיד (עקב ניכוי הוצאות ו/או זיכוי על מס זר), עדיין חשוב לבחון ניתוק התושבות הישראלית לצורכי מס עקב חשיפות מס נוספות: השלמת ביטוח לאומי בישראל, חלוקת הרווח ממימוש אופציות למניות עובדים, זכאות ליהנות מזכויות במס הכנסה ל"תושב חוזר", החזקה מהותית בחברות בעלות פעילות ועוד. כל מקרה לפי נסיבותיו הוא.

ניתן לפנות אלי לבחינת מקרים ספציפיים,

 ישי עציון, רואה חשבון

ishay@etsion.com

יעוץ מיסים ישראלים בחו"ל, יחידים וחברות, תכנוני מס, מיסוי היי-טק, מס הכנסה, מיסוי בינלאומי, מס שבח ומס ערך מוסף.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ענת  ביום 14 בדצמבר 2012 בשעה 6:37

  לגבי סעיף 2, זה 108 דולר ללילה, נכון?

  • etsion  ביום 14 בדצמבר 2012 בשעה 10:25

   נכון. הסכום הוא ללילה. בשנת 2012 הסכום המעודכן עומד על 112 דולר ללילה.

   • ענת  ביום 18 בדצמבר 2012 בשעה 2:34

    תודה. האם אפשר לנכות תשלומי משכנתא?

    • etsion  ביום 18 בדצמבר 2012 בשעה 19:43

     תשלומי הוצאות ריבית על משכנתא ניתן לנכות מול הכנסות שכר דירה. אם הדירה משמשת אותך להפקת הכנסות עבודה למשל, אז יתכן שחלק מתשלומי הוצאות הריבית תוכרנה בניכוי, באופן יחסי של חדר עבודה מול כל החדרים בדירה.

     • ענת  ביום 18 בדצמבר 2012 בשעה 20:52

      תודה, אבל התכוונתי לדירת מגורים, לא השקעה. נניח שקניתי דירה בחו"ל, אבל חזרתי לארץ אחרי זמן קצר מדי והוגדרתי כתושבת ישראל לצרכי מס. האם אוכל לנכות מההכנסה החייבת את תשלומי הריבית ?

     • etsion  ביום 20 בדצמבר 2012 בשעה 20:14

      תושב ישראל שחייב במס על הכנסות שכר דירה בישראל יכול לבחור בין שתי אלטרנטיבות: (1) תשלום מס מופחת בשיעור של 15% בלבד על הכנסת דמי השכירות בניכוי פחת בלבד, וללא זיכוי בגין מס ששולם בחו"ל. (2) תשלום מס מלא (וגם ביטוח לאומי בהתאם לנסיבות) על הרווח בניכוי כל ההוצאות הרלוונטיות, לרבות הוצאות ריבית על הלוואה ששימשה לרכישת הדירה. באפשרות זו כן ניתן להתקזז על מס ששולם בחו"ל בגין הכנסות שכר הדירה. כל שנה ניתן לבחור איזו אלטרנטיבה טובה יותר.

      בברכה,

      ישי עציון, רו"ח
      http://www.etsion.com

   • אבי  ביום 15 באפריל 2013 בשעה 0:03

    לגבי ה- 112$, האם זה תקף גם לשכירים בחו״ל (לא דרך מעסיק ישראלי) או רק לעמצאים?
    במידה והדירה בארץ מושכרת, האם תשלומי השכירות בארץ (בגובה פטור) יקוזזו מול הוצאות שכירות בחו״ל (112$ הנ״ל)?

    • etsion  ביום 15 באפריל 2013 בשעה 7:51

     התקנות על קיזוז הוצאות בחו"ל אינן חלות על שכירים ישראלים העובדים בחו"ל באמצעות משכורת ישראלית. (לכך יש תקנות מס נפרדות). יחד עם זאת אציין כי המעביד כן יכול לדרוש הוצאות אלו, ו"לגלם" זאת באמצעות המשכורת של העובד.
     החוק לא מאפשר לקזז הוצאות/הכנסות משכירות דירה בישראל מול הכנסות/הוצאות של דירה בחו"ל.

     בברכה,

     ישי עציון, רו"ח
     http://www.etsion.com

 • ענת  ביום 18 בדצמבר 2012 בשעה 4:54

  ושאלה נוספת: הסכום שיש לשלם לביטוח לאומי מחושב עפ"י ההכנס ברוטו או לאחר קיזוז ההוצאות הנ"ל?

 • etsion  ביום 18 בדצמבר 2012 בשעה 19:44

  לאחר קיזוז הוצאות, בדומה לחישוב לצורכי מס הכנסה.

 • אלי ב.  ביום 22 במאי 2013 בשעה 21:51

  מה הכוונה להוצאות אש"ל בהקשר הזה? האם כל ישראלי בחו"ל שנחשב לתושב ישראל יכול לבקש קיזוז של הסכומים הנ"ל?
  אגב אילו מדרגות מס חלות במקרים של הכנסות מעבודה בחו"ל אצל מעסיק זר?

  • etsion  ביום 23 במאי 2013 בשעה 6:52

   תושב ישראל שיש לו הכנסות בחו"ל שחייבות במס בישראל, רשאי לקזז הוצאות נסיעה לחו"ל על פי תקנות מס הכנסה, בכפוף לתנאים הקבועים שם, ובין השאר גם הוצאות אש"ל. ההוצאות יקזזו מתוך ההכנסה בחו"ל, אם כאמור היא חייבת במס בישראל. שיעורי המס הישראלי על ההכנסה בחו"ל (לאחר קיזוז ההוצאות כאמור), הם אותם שיעורי מס כמו הכנסה רגילה ישראלית, כלומר שיעורי המס הרגילים.

   בברכה,

   ישי עציון, רו"ח
   http://www.etsion.com

   • אלי ב.  ביום 23 במאי 2013 בשעה 8:30

    תודה
    אתה יכול בבקשה לתת דוגמא להוצאות אש"ל כאלה? הן צריכות להיות קשורות לטיסה אצמה או לשהייה השוטפת בחו"ל? צריך לשמור חשבוניות?

   • יריב  ביום 8 ביוני 2013 בשעה 1:45

    שלום ישי

    אתה יכול להבהיר מה ההתיחסות לניכוים בארהב כגון social security, הפרשה לביטוח והוצאות בריאות? האם יוכרו כהוצאות בארץ או הכנסה ברת מיסוי?
    כמו כן, האם day care נחשב להוצאות חינוך?
    אני עובד בארהב אצל מעסיק אמריקאי ולא אוכל לטעון לניתוק תושבות הצפי לחזור לפני תום שלוש שנים

    תודה רבה

    • etsion  ביום 11 ביוני 2013 בשעה 9:32

     אין התייחסות מפורשת בחוק לגבי הוצאות social security. אמנם תשלומי ביטוח לאומי לשכירים בישראל לא מהווה הוצאה מוכרת למס הכנסה בישראל, אבל כאן לא מדובר בחוק ביטוח לאומי כמשמעותו בישראל, יתרה מכך – מדובר בתשלומי חובה, שברור שבלעדיהם אינך יכול לייצר את ההכנסה בארה"ב, ממנה משולם גם מס בישראל. לעיתים מס הכנסה מסכים להתפשר כאילו מדובר על תשלומי ביטוח לאומי לעצמאים בישראל (מוכר 52% מהתשלום, ללא תלשומי בריאות). אין גם התייחסות בחוק לגבי Day Care. כך שגם כאן הדברים נתונים לפרשנות האם מדובר בהוצאות "חינוך".

     בברכה, ישי עציון, רו"ח
     http://www.etsion.com

 • Yoram Stern  ביום 7 ביולי 2017 בשעה 9:49

  שלום.
  אתה פותח במשפט: "על פי רוב קו ההגנה הראשון של ישראלי המבצע רילוקיישן לחו"ל, יהיה שהוא הפך ל"תושב חוץ" כבר מעת עזיבתו לישראל: כמי שאינו "תושב ישראל" הוא לא יתחייב במס בישראל על הכנסות מחוצה לה."

  אני לא מבין משהו בסיסי- הרי בחוק יש את מבחן ה 425 יום שאתה תושב ישראל- אז איך אפשר לטעון שאינך תושב ישראל מהיום הראשון?

  • etsion  ביום 8 ביולי 2017 בשעה 19:31

   בחוק ("פקודת מס הכנסה") נקבעת התושבות לצורכי מס לפי המבחן העיקרי של "מרכז החיים". מדובר ברשימה ארוכה של קריטריונים שמס הכנסה עשוי, או עלול, לבחון במוקדם או במאוחר. למשל בית קבע, משפחה, עבודה, חסכונות, רכבים, ביטוחים, חינוך ילדים, תשלומי מיסים, ועוד.
   אבל, מכיוון שמדובר ברשימה ארוכה של סוגיות שונות ומורכבות, אז לצד המבחן העיקרי הנ"ל של "מרכז החיים" – שהוא המבחן הקובע – נקבעו מבחנים טכניים של מספר ימי שהייה בישראל. המבחנים הם טכניים בלבד, לא סופיים, ולא חלוטים. הם רק קובעים על מי נטל ההוכחה של כל הקריטריונים של מרכז החיים. כך שגם אם שהית בישראל בשנה מסוימת מספר רב יחסית של ימים – עדיין זה לא סוף הסיפור. אתה רשאי לבוא ולהוכיח מדוע למרות מספר הימים הרב יחסית שהיית בישראל – אתה בכל זאת תושב חוץ. כלומר, נטל ההוכחה במקרה כזה הוא עליך. ויעידו גם פסקי הדין של בית משפט בהם יחידים שהו בישראל מספר ימים רב ובכל זאת נחשבו לתושבי חוץ. כמובן שמס הכנסה (לצערי) יקשה עליך בענין זה (ולכן חשוב לקבל יעוץ נכון מראש), אבל החוק קובע את האמור לעיל של מבחן עיקרי "מרכז החיים".
   מכל מקום – אם זה רלוונטי – אתה מוזמן בכל עת להתקשר למשרדי בתל-אביב לשיחה ראשונה על הנסיבות שלך,
   בברכה, ישי עציון, רו"ח 03-6881505

 • לורה  ביום 26 באוקטובר 2017 בשעה 16:17

  שלום רב, תודה על האינפורמציה החשובה. שאלה: משפחתנו נסעה לרילוקיישן לכמה שנים בעקבות עבודה של בעלי (חברה אמריקאית שאינה משלמת ביטוח לאומי ישראלי עבור בעלי). לי יש עוסק מורשה ואני נותנת שירותי יעוץ מרחוק לחברות ישראליות כך שכנראה יהיה קשה לטעון ניתוק תושבות.
  השאלה שלי האם ניתן לקזז גם את ההכסה שלי (ולא רק של בעלי) החייבת במס – בעיקר הוצאות רכב ואשל עבורי.
  שאלה השניה: האם ניתן לקזז הוצאות של utilities על הבית? חוזה השכירות שלנו לא כולל הוצאות אלו.
  האם ניתן לקזז הוצאות טלפון, ביגוד, תשלום עבור ביטוח בריאות (מסופק ע"י עבודה של בעלי אך עדיין אנחנו צריכים לשלם עליו סכום של 200 דולר לחודש), הוצאות חוגים לילדים?
  תודה רבה

  • etsion  ביום 26 באוקטובר 2017 בשעה 20:11

   אפשר כמובן לקזז הוצאות, הכל בכפוף לתקנות מס הכנסה.
   אבל יותר נכון יהיה לבחור ניתוק תושבות ישראלית לצורכי מס. זה כמובן דורש היערכות מתאימה.
   את מוזמנת בכל עת להתקשר למשרדי בתל-אביב,
   בברכה, ישי עציון, רו"ח 03-6881505

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: